Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel. (+371) 65429872, m.t. 26011776, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

28.maijā, īstenojot projektu  Nr.8.3.2.2/16/1/001 ,,Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai”, Daugavpils Centra vidusskolas skolēnu grupa turpināja iepazīties ar Latgales dabas un kultūrvēstures objektiem. 8.maijā projektā iesaistītie skolēni devās ekskursijā uz Rēzekni un Rēzeknes novadu, bet šoreiz skolēni apmeklēja ievērojamas vietas Aglonas novadā un Preiļos.

Pirmais apskates objekts bija dabas liegums ,,Velnezers”, kas no 2004.gada definēts kā Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija. To apsaimnieko VAS ,,Latvijas valsts meži”, līdz ezeram ierīkots ērti piebraucams ceļš un takas, pa kurām var aiziet līdz gleznainajam, meža ieskautajam ezeram. Lai arī leģendas vēsta par saikni ar pašu nelabo, kā dēļ putni un zvēri tā tuvumā neesot manāmi, tur valdīja svētīgs miers, ziedēja maijpuķītes, meža zemenes, dziedāja putni, netālu kūkoja dzeguze, bija ļoti patīkami uzkavēties.

Tālāk ceļš veda uz Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baziliku. Bazilika ir nozīmīgs Latvijas katoļu reliģiskais centrs, vēlīnā baroka arhitektūras piemineklis. Tā celta 1780.gadā, bet 1993.gada septembrī, kad savas Latvijas vizītes laikā Aglonu apmeklēja pāvests Jānis Pāvils II, bazilika un tās apkārtne tika rekonstruēta, lai varētu uzņemt vairāk svētceļnieku. Diena bija ļoti saulaina un karsta, tāpēc visi labprāt uzkavējās svētā avotiņa tuvumā. Interesi izraisīja arī bazilikas laukumā esošais piemineklis lietuviešu karalim Mindaugam un viņa sievai Martai, kura nāca no latgaļu dzimtas Aglonas pusē. Daži vēstures avoti liecina, ka tieši Aglonā 13.gs. risinājušies izšķirīgi notikumi leišu karaļa Mindauga un viņa pārvaldīto teritoriju liktenī. Šobrīd Aglonā gatavojas īpašam notikumam, jo 24.septembrī baziliku apmeklēs pāvests Francisks Baltijas valstu simtgadei veltītās vizītes gaitā.

Pēc bazilikas apskates projekta dalībnieki pabija Aglonas Maizes muzejā, kur nogaršoja tikko ceptu maizi, rabarberu pīrāgu, kļockas pēc senām Latgales receptēm un uzmanīgi klausījās namamātes Vijas atraktīvajā stāstījumā par maizi, latgaliešu tradīcijām un dzīves vērtībām. Vijas kundzes izpildījumā šķietami ikdienišķi rituāli ieguva sakrālu raksturu, dega sveces, un, ēdot dienišķo maizi, bija viela pārdomām par to, kas mums ir dots.

Pēdējais pieturas punkts bija Leļļu karaļvalsts Preiļos. Tajā iespējams ne tikai apskatīt dažādas krāšņi tērptas lelles, to sejās atpazīt populāras personības, filmu varoņus, bet arī pašiem pārģērbties greznos kostīmos un iejusties aizgājušo gadsimtu galminieku lomā. Dažādu krāsu kleitas, kamzoļi, cepures platām malām, cirtaini, gari mati spēja pārvērst līdz nepazīšanai. 17.-19.augustā Preiļos notiks IV starptautiskais autorleļļu festivāls.

Projekta ,,Latgale – Latvijas briljants” īstenošana dzīvē bija interesanta un lietderīga, projekta dalībnieki tuvāk iepazina Latgali, sadarbojās viens ar otru un atzinīgi novērtēja kopā pavadīto laiku.

Projekta grupas vadītājas Ināra Pakalne, Dace Aizpuriete